Kořeny obecně prospěšné společnosti

Před tím, než v roce 2006 J.E.Frič založil obecně společnou společnost Christiania, existovalo (a existuje) několik subjektů. Tyto chápeme jako základní pilíře Christiania o.p.s.

VETUS VIA
Nakladatelství Vetus Via bylo založeno J. E. Fričem v červnu roku 1993. Od té doby vydává knihy v edicích Želetavka (poesie), Edice dobré četby (próza), Díla a Lidé (kritika, umění, filosofie, theologie), Dílo Jakuba Demla a Dílo Jiřího Kuběny. Od roku 2003 v nakladatelství vychází revue BOX pro slovo-obraz-zvuk-pohyb-život a v současně době rovněž noviny Potulné akademie Uši a Vítr (od roku 2006) a ročenka Listy přátel Dědictví Jakuba Demla (od roku 2007). Mottem nakladatelství zůstává původní: "Stará cesta za dobrou knihou." Vetus Via také bylo iniciačním organizátorem festivalu poesie Potulný dělník a dalších kultirních aktivit, které postupně přešly na občanské sdružení Proximus (od roku 2003), resp. na obecně prospěšnou společnost Christiania (od roku 2007). V jeho redakci probíhaly v letech 1998-2002 vernisáže a uvádění nových knih, za doprovodu komorní hudby. Tyto vernisáže byly obnoveny počátkem roku 2007.

EARS & WIND RECORDS
Vydavatelství Ears & Wind je společným projektem nakladatelství Vetus Via a občanského sdružení Sopel tzv. prod. Volně spojuje vydavatelské aktivity značky Sopel s kulturními (zejména hudebními) aktivitami obou subjektů, obzvláště s permanentním festivalem Uši a Vítr, festivaly Krákor, Napříč apod. Ears & Wind rec. si bere za cíl vydávat desky, zejména menšinových žánrů, ať již má jít o archivní materiály, živé záznamy, či regulerní studiová alba.

SOPEL TZV. PRODUCTIONS
Spolek Sopel byl založen jako organizace kladoucí si za cíl "zlepšení kulturních hledisek společnosti". Za počátek činnosti považujeme rok 1998, kdy byl uspořádán tzv. První ročník festivalu nekomerční muziky „Salash fest“ v Silůvkách u Brna. V únoru 2002 je "Sopel tzv. productions" registrováno Ministerstvem vnitra jako občanské sdružení.
Za dobu existence bylo realizováno množství akcí: festivaly Krákor, Mlýn, Pijaticum Musicum, Spodní Proudy a řada dalších. Bylo založeno vydavatelství mapující domácí undergroundovou scénu - předchůdce Ears & Wind Records.
Vznikem Christianie přešly aktivity sdružení Sopel pod tuto obecně prospěšnou společnost.

PROXIMUS
Občanské sdružení Proximus (z latinského "bližní" ve smyslu slov "Miluj bližního svého jako sám sebe", Mat 22, 39) bylo založeno v září roku 2002 a registrováno Ministerstvem vnitra 13. 1. 2003. Jeho základní zaměření je patrno z jeho stanov: vzniklo pro "podporu a integraci osob, náležejících k menšinám - především rasovým, etnickým, náboženským, menšinám společensky, zdravotně i jinak handicapovaným". Činnost sdružení vyrůstá ze základního přesvědčení, že také skutečná kultura se stále více ocitá "v menšině", vytlačována vulgaritou, povrchností a primitivní komercionalizací. Práce sdružení se proto orientuje především na kvalitní umělecké, ale i obecně kulturní projekty, které si kladou za cíl spojovat člověka s člověkem na bázi kultivace jeho nejniternějších potřeb, ke kterým skutečné umění neoddiskutovatelně patří. S ohledem na narůstající imigrační problémy, jakož i obtížně řešitelné otázky vlastních etnických i jiných menšin, předpokládáme stále větší aktuálnost snah tohoto sdružení. Významným rysem výchozích projektů sdružení Proximus je pravidelnost a cyklické opakování jednotlivých akcí, jakož i na ně navazujících dlouhodobějších procesů (pedagogických, tvůrčích, obecně kulturních a sociálně potřebných). Hlavním motivem činnosti sdružení je osobně uplatňovaná společenská solidarita, opíraná o hloubku tradic naší vlasti, o nejlepší projevy její kultury, která se dnes ocitá v několikerém ohrožení.

Kalendář akcí

M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31