D N O #27

Kosodélná kosmicko kosmetická firma čelí kritice. V reklamě na mýdlo proměnila černošku v bělošku. Černá a bílá jsou považovány za atemporální, tedy za nebarvy a vše ostatní mezitím je rozhraní; to je skoro jako uni- odpověď na jakoukoli otázku. Barvy dělíme na syté, lačné, křiklavé a strašné. Každému taxonu (pigmentu) je přidružen nomos. Spektrální taxonomie jsou krvelačné, ostatně jako každá systematika je libovolně (po-)platná jak svému tvůrci, tak jejímu uživateli. Různorodost se systematizuje různě až hrůzně, tvoří se čeledě, druhy, třídy, třídní nenávist a bludné kruhy (viz Goetheho barevné spekulace), zmalován je celý dům.

barvou ven! Vědci narazili na důvod šedivění. Vědci objevili poloprůhledného švába. Nejodpornější barva na světě? Barva která odstraší? Podle vědců nejodpornější barvivo na světě je pantone 448c. Nejodpornější je hnědozelený khaki brčál zlatý. Už nikdy khaki, na brainwoshing stačí mýdlo s jelenem či s madonou na leknínu a s leninem v klínu (do hlavy!) Vědci zkoumali barvy a zapomněli na odpor. Hrozí jim bílá tma a černý led. Málem se z toho posrali a vynalezli tak nejodpornější barvu výzkumu.

Barvité názvy sugerují názorné představy. Mistr v placebo efektu zemřel v lisu na balíky sena … Třešnička nad podpučím zbělala cudností, ať každý se o je/jí podstatě učí v hodinách politické výchovy krev hučí, mají červený oči a nevidí, že vidí rudě. Jsou hluší jak tetřevi, hlučí jak tuři … rozrušení červeným hadrem … a ještě jedno je nabíldni; i kdyby měl Wittgenstein nakrásně pravdu, že barva není vlastností těla, tak rozhodně je tělo (těleso, fenomén, médium, mem) vlastností barvy. Je jejím nosičem/nositelem, zkrátka tělem. Pokud je předsudek vlastnost, tedy? Tzv. vlastnost je stejně záhadná jako barva sama …

 

D N O #27 [zima 2017]

Obsah:
jajn & Milan Haußmann:
  Barvoslepost není poruchou řeči …
jajn: Zázrak v očním pozadí
Irene Mawer: Tanec slov v propadlišti dějin
Tereza Müllerová: Zrcadlo
Derek Jarman: Chroma
Jiří Kačur: Stojíme tady nazí
Ema & Škubánek: Cukrú cukrú
Roman Szpuk: Oblačné abstrakce
jajn: Garlic Jukebox
Robert Julius A. & Helena Lukešová:
   Velká poetická loupež
Luz: Metahemeralismus
Radana Šatánková: Osmý den v zakázaném území
E. Θωθ 74: Když není nač se těšit
Pentti Lincola: Živý zemský povrch to neunesie
Marek Sobola: Kobylak na cestě do oblak a zpět

Kalendář akcí

M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31