Raci & narace v potoce

(Račí rozhovor Milana Haußmanna a Luboše Vlacha)

Milan: Račí pasta z Thajska … již delší dobu se ví, že nákaza ovlivňuje chování a psychiku nakažených osob. Toxoplazmózy jsou pozoruhodní prvoci. Některé zásahy parazita do fungování nervového systému nejsou docela nevinné.

Luboš: Záleží na tom, co vnímá kdo jako vinu. Některé parazitické akce jsou pro udržení života nezbytné. Tací parazité jsou symbioti. Mnohé (zejména prokaryotické) organismy pomáhají svým hostitelům vytvářet určitý unikátní produkt metabolismu, výměnou za stabilní prostředí a často také za živiny. Zcela charakteristické jsou vztahy mezi některými vyššími rostlinami a prokaryotickými organismy schopnými fixovat dusík, v tomto ohledu jsou známy hlízkové bakterie. Někteří živočichové zase využívají schopnosti určitých bakterií vytvářet světlo (schopnost bioluminiscence). Třetím příkladem symbiotického vztahu jako prostředku k získání nových metabolických pochodů je trávení celulózy, které umožňují bakterie například termitům a jinému sociálnnímu hmyzu, včetně peoplu. Všechna tato společenství předpokládají vnější prostor fyzické aktivity.

Myslím, že jsme o tom mluvili v souvislosti s daností … Zvýšená pravděpodobnost nehod je důsledkem toho, že infikovaní muži jen neochotně dodržují společenské normy a pravidla. Společenské normy … normativy … ty absolutně nesnáším. FAUX PAS! … to se může zvrhnout v odporná jatka. Stav silnice se rychle zhoršoval. Vozidla byla nucena zpomalit. Vozovku jizvily výmoly. Všude kolem v příkopech se povalují zbytečnosti, jež nedávno pozbyly užitku … Prašná silnice … vagína má v průměru hloubku 12 cm a průměrný penis 14,6 cm Vzrušením se stahuje děloha, rozšiřuje se, podobně se staví stan … Žena má pocit, že jí něco schází? (slova?)

Mlčeti zlato.

Aj panna počne a porodí syna, a nazůve jméno jeho Imanuel. (Iz. 7,14)

VŠECHNO se na mě sype. Nemám sílu vzdorovat jako hráz z kamení nasypána byla rázem v dví rozervána. Sled rychlých a mohutných manévrů. On VŠE vidí JINAK. První věcí, kterou bude muset udělat muž, pokud chce přežít, bude díra, kterou si vykope v zemi.

Plaz a plození. ZENÍ …

Infikované ženy jsou zase společenštější, lehkomyslnější a parádivější. Pospolitý, lehkomyslný, parádivý … Hranice mezi symbiózou a parazitismem nelze jednoznačně definovat. Vztahy ve kterých žijeme jsou dynamické a vyvíjí se … život se už nikdy nevrátí do původních kolejí.

Situace je HRANIČNÍ. Hra na pravidla. Podle některých odhadů představují parazité až čtyři pětiny všech druhů. Každý biologický druh má obvykle alespoň jednoho parazita, a tito parazité obvykle mají své další parazity.

Citová vzplanutí, náhlá hnutí mysli i NÁHODNÉ UDÁLOSTI? Odcestoval z Rumunska do Plzně za prací. Jelikož měl v plánu pracovat manuálně, vezl si s sebou sekeru. Když ale v Praze na hlavním nádraží potkal své krajany pod vlivem drog, začal se bát o život. Popadl proto sekeru a rozbíjel výlohu nedalekého stánku … v parku přes ulici, kdosi zapálil odpadky. Ulicí se valí štiplavý dým. Neuróza se snaží být sama sobě smyslem.

Prostředkem k získání nových metabolických pochodů je trávení celulózy, které umožňují bakterie například termitům a dalším sociálním hmyzům včetně člověka.

Ugrilovali ostatky a vysypali odpadky. Ve slunečném odpoledni se vytrácejí/utvářejí souvislosti. HRANICE mezi symbiózou a parazitismem nelze jednoznačně definovat. Vztahy ve kterých žijeme jsou dynamické a vyvíjí se … Šachta KOMUNISMUS byla utlumena. Slunce spaluje větve holého jara. HLADINA nebo HLUBINA?

Větve holého jádra. Věty rozkvětu. Prašník.

Otevřel jsem Pandořinu skříňku.

Džin se zmátořil. Co si přejete, pane?

Krásnou a milou paní, milý Džine, opravdovou lásku …

Uvědomujete si, pane, co dáváte v sázku?

Dnes jsem našel na ulici odloženého Joyceova Odysea. V anglickém a nijak honosném vydaní. Kovářovic kobyla chodi bosa. V době mých vysokoškolskych studii jsem bojoval s prvorepublikovým překladem Vykypěla … a cirka ve čtvrtině jsem na Shakespearových aluzích ztroskotal. Originálu se nic nevyrovná a když ti osudově vstoupí do cesty. Sice se zrovna páři s proroctvim Izajašovým a pak plánuji Eliáše … Nicméně až čas nazraje.

Chtěl jsem se vrátit k našemu tématu: „Vše souvisi se vším.“ Reagoval jsem sponntánně a snad i ukvapeně. Ono tvrzení mám zažité nejčastěji jako tautologizující floskuli, která zobecňuje a zatemňuje. Ono, když vypíchneš/vypreparuješ jednu souvislost, tak ty ostatní nutně ustupují do pozadí … Letící šíp pozorovaný v jakýkoliv okamžiku svého pohybu se nachází na jednom místě, v kterém je /de facto/ v klidu. Pokud je ale v klidu v každém okamžiku svého letu, znamená to, že je v klidu i v čase, což znamená, že se nepohybuje. A Galileo odvětil: „Těleso setrvává v klidu, nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, není-li nuceno vnějšími silami tento svůj stav změnit.“ Vše je jen o definici pohybu, lokální změně trajektorie. Chtěl jsem ukázat, že v modelu aristelovské logiky … která vyhovuje všem praktickým účelům narážíme na kámen úrazu. Jak spolu souvisí tvrzení a jeho negace.

Úzce! Úzkou branou …

Kovářovic kobyla chodí bosa versus Kovářovic kobyla nechodí bosa.

„Kovářův syn si chodí bos …“ Taky se narodil boss …

Aristoteles tvrdí: „Tertium non datur.“ Zdeněk Vašíček: „Třetí platí …“

Raci se vrací.

V hmotném světě kolem nás VŠE, co má hmotu, na VŠE působí, i když ono působené může být leckdy tak zanebatelně malé, že je není třeba uvažovat. Zvláště nelze-li je změřit, popř. vyčíslit. V nehmotném světě … máme větu o nerozhodnutelnosti aritmetiky. Tzn., že v uvažovaném universu může nastat událost, kdy nejsme schopni rozhodnout … ergo chybí souvislost. Samozřejmě, že ono tvrzení lze přidat do naší teorie jako axiom, ale Gödelova konstrukce nám umožní opět vyrobit nerozhodnutelné tvrzení v rámci extenze univerza. Mohl bys mě oponovat: „Pantha rhei.“

Proto tvrzení typologického prototypu. Už jsi někdy spatřil dva stejný česneky? Dva stejný raky? Dvě stejné bytosti? Dvě stejné řeky?

Zřejmost se opírá o každodenní empirii. Na druhou stranu invarianty (a izomorfismy) nejsou zřejmé a vyžadují úsudek. Hladina nebo hlubina?

Naprosté DNO. Necítíš tu „každodenní“ ambivalenci slova „strop“? Nevzhledná generalizace sugeruje POKAŽDÉ – pokaž (ukaž), co lze, odsaď pocaď, se posaď a vsaď se, dokud je čas na stopě, oči na stropě, či na stopce. Poupě krásné, jen si to nepokaž … Pláč.

Na stopě mrtvých básníků

Ony neděle jsou si podobny jako vejce vejci. Krok za krokem po schodech k blankytu … nebes. Pusté a tiché jsou sváteční ulice. Sluneční paprsky těžce dopadají, aby naplňovaly prázdnotu … viskózní pomalost. Schody lemují zahrady, kde rozkvétají magnólie a švestky a sakury a petrklíče a jinak bezlisté větve v bezvětří blankytně ční. Po zdech, kmenech, plaňkách plotů a průhledech mříží se popíná břečťan. Naproti na kopci, jemuž vévodí vodárenská věž, zkouší lidé vzlétnout na padáku … rozbíhají se a klouzavým pohybem dopadají zpět.

Ze dveří domu v sousedství vyběhl rozložitý chundelatý pes, snad vlkodav, prosmýkl se kolem mě a vylekal M. Majitel s vodítkem kolem krku sešel ze schodů, omluvil se a mizí v terénu.

Cesta je zaklenuta hustým porostem lísek … v úvalu se rozprostírá koberec medvědího čeneku. Drtím mezi zuby několik listů a palčivá míza naplňuje dutinu úst. Trhám úponky. Vybírám si lístky mladé, dužnaté. Tu a tam se mi podaří vytáhnout rostlinu i s oddenkem. Prsty postupně pokrývá mazlavá hlína jílovitého podloží. Medvědí dužina prýští, medvědí dužina čpí …

Přátelská drúza se druží …

Postarší a nedělně vystrojený pár … mě oslovil – varoval, abych si nepopletl medvědí česnek s konvalinkou. Odpověď byla jasná, stručná a prostá. Medvědí česnek vydává specifickou vůni.

Pán se zeptal: „K čemu se medvědí česnek hodí?“

Dodává sílu vyčerpanou zimou … společně s tvarohem se maže na chleba nebo s olivovým olejem, borovicovými semeny a parmezánem se dá jíst z těstovinami.

Z kopce dolů se vracel velký chundelatý pes, který patrně odbyl co bylo třeba … Tašku naplnily řapíky medvědího česneku. Pohladil jsem několik jehněd, poslů probouzející se přírody …

A objevila se silnice. Na autobusové zastávce postávají prázdné lahve, jejichž němá hrdla jsou mlčenlivými svědky sobotní noci.

Horečka dosud neopadla … Vůně blízká se lísá.

Kolem prošly hárající samičky mířící na nějaké to dostaveníčko.

Víly a bunga lovci si dali dostaveníčko za humny na staveništi.

Cestu filosofů lemují vily a bungalovy … Chodníky jsou tu široké a od silnice je odděluje pás trávníku.

Dělítko, lomítko, ohraničení vjemu … Základem vědy je dělitelnost dvěmi … a ozvěny jmény …

MÁ SKEN, SEČE ČESNEK SÁM. (palindrom Pavla Švandy)

Přes parkoviště, cesta tudy je kratší, kolem síbrťáku vešli na promenádu. Jak jinak nazvat asfaltovou stezku, kde pobíhají rozjívená dítka a stařeny, ne nepodobny Sisyfovi, shrbeny tlačí jakési vozítko pro stařeny. Na louce nedaleko botanické zahrady se pase stádo ovcí za elektickým plotem.

Filosofové se z obavy rozšíření šíře chodníku odhodlali k divokému tělocviku. Cestu ovcí odděluje kus trávy.

Botanická zahrada ve slunečním odpoledni. Skleníky plné tropické vegetace a vlhkosti. Po točitých schodech do korun stromů. Psychotria viridiflora, dichroma pyramiedea, Goethe acautiflora, Die Rote Flora …

Kalendář akcí

M T W T F S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Nejbližší akce