Konoptikum

(Rozhovor Luboše Vlacha s Dušanem Dvořákem)

Policisté vám sklidili osm set rostlin konopí. Zatím jste na svobodě. Hrozí vám vězení?

Ano, přišlo nám obvinění na 10 let natvrdo.

Konopí jste podle svých slov pěstoval pro léčebné účely ve spolupráci s Palackého univerzitou a Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě. Byla tato vaše spolupráce oficiální?

Ústava vám garantuje právo bádat stejně jako právo na péči o své zdraví. S rektorem Univerzity Palackého a vědcem Lumírem O. Hanušem z Hebrejské univerzity jsme to řešili od března 2009. Na ministerstvo zdravotnictví píši marně od roku 2000. Letos poprvé napsali, že bádat je v dané oblasti zákázáné, což je protiústavní. Pro mne bylo rozhodující výše uvedené loňské rozhodnutí nejvyšších soudních autorit. Pan Hanuš jednal o převozu konopí do Izraele s policií. Právě Univerzita Palackého byla díky týmu prof. Kabelíka v padesátých letech průkopníkem v bádání léčebných účinků konopí a díky datovému přepisu paní Bryndové je dnes Kabelíkova studie Konopí jako lék veřejně přístupná i na internetu.

J. Kabelík zkoumal i další rostlinná léčiva. Výzkumný ústav zelinářský v Olomouci publikoval jeho studii Česnek známý neznámý. Tu však na internetu marně hledám. Česnek je diskriminován, konopí také. Příště si to odskáčou řektvičky, protože soudce je řepa, nebo jak? … Člověk dnes ani neví, zda smí jíst a pít, co sám uzná za vhodné, protože je neustále postihován nejrůznějšími inzultacemi konformity a demagogie Není snad porušením svobody náboženského vyznání politická direktiva stran stravování, automedikace a způsobu léčby?

Že česnek je velmi léčivý jsem opakovaně slyšel.

Myslíte si, že se najdou lékaři, kteří svým pacientům předepíší konopí?

Ano. Již takové osvícené lékaře znám.

Konopí na vaší zahradě bylo pro lékárnu …

Část byla pro konopnou apatyku, většinu jsem chtěl dát do výzkumu. Že konopí pěstujeme k léčbě i k výzkumu, pravidelně píši na státní zastupitelství. Letos jsme na pozemku měli i policisty z Konice, kteří nám řekli, že výše uvedené verdikty soudů znají a vědí o léčivých účincích konopí, že to není problém. Prý dokonce měli nějaké školení.

Za léky se bude platit?

Konopí neprodávám.

Za řektve se platí, za zázvor, kopr, česnek i křen. Považuji to za spravedlivé, jde jen o to stanovit přiměřenou cenu …

Ano, to je pochopitelné.

dusan_dvorak

Alarmující je zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), podle které se od roku 2000 zvýšil počet lidí v psychiatrických ordinacích o třetinu. Výrobci antidepresiv sponzorují vydávání psychiatrických časopisů, mimo jiné … a spotřeba antidepresiv roste … (Lidi ty prášky polykají po kilech!) Svůj podíl na tom má i propaganda (což je druh marketingu), hustá účelová demagogie nese své ovoce. Četka např. uvádí: „Během jediného desetiletí se v Česku ztrojnásobila spotřeba antidepresiv. Údaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) konstatují, že Češi za ně ročně utratí cca 1,5 miliardy korun, což je pět milionů prodaných balení. Podle psychiatrů to může být potěšující …“

Mám to štěstí, že se potkávám s řadou otevřených a vzdělaných lékařů, pro které není lékařská přísaha prázdným gestem a mají na mysli prospěch pacienta. Vidíme, co dělají s lidmi chemické jedy a současně víme, jak nesmírně šetrný a účinný je konopný výtažek nebo konopí obecně. Mým cílem je přispět k tomu, aby bylo konopí dostupné všem lidem bez rozdílu, aby lékaři i pacienti znali standardy dobré léčebné praxe na konkrétní onemocnění, abychom znali, jaké odrůdy konopí a způsoby pěstitelství jsou pro pacienty nejužitečnější a aby se hledaly nejúčinnější formy produktů a způsoby užívání, které mohou nemocní dostat nebo si je udělat a zajistit sami. Bylinkářství pro mne není v žádném případě mrtvá tradice.

Myslíte si, že je reálné, aby se nějaká oficiální instituce vůbec zajímala o testování konopí na léčbu rakoviny, když má stále status drogy a lidé na celém světě jen kvůli jeho držení chodí do vězení?

Doufám, že ano. Kdo o tom trochu přemýšlí, ví, že konopí může vrátit České republice ztracenou důstojnost ve světě. Máme nejen dlouhodobou pěstitelskou tradici, ale i odborné kapacity na univerzitách. Evropsky pojatý výzkum – a nejlépe pod patronací OSN a s podmínkou vyvození právních změn globálního charakteru – posílí odborný kredit a finanční zázemí českých univerzit. Pokud by vláda pro příští rok ve spolupráci s EU prosadila projekt výzkumu a léčby konopí, nakoupila cca 20 tisíc hektarů netoxické půdy a kvalitní semena např. v Pákistánu a pěstovala konopí pod ochranou armády ve vojenských újezdech, měli by vědci, profesionálové v pomáhajících profesích a odborníci z řady dalších profesí tolik výzkumných a společensky užitečných témat, že je ani neumím vůbec dohlédnout. Rozvoj českého venkova, lázeňství či snížená energetická zátěž je jen pár z řady témat, která se prokáží jako bezezbytku smysluplná a společensky i ekonomicky vysoce prospěšná. A to nemluvím o tom nejdůležitějším: získání účinného a šetrného léku pro miliony nemocných. Že v zemi, kde první liga drogové korupce zahájila své celosvětové tažení za legitimitu drogové mafie kryté přímo OSN, v USA, jsou dnes tisíce lidí ve vězení jen kvůli špetce marihuany, je opravdu smutné, leč ukázkové – kam až ohlupování veřejnosti může zajít. Na druhé straně americký výzkum, silná vědecká a občanská podpora včetně protestujících policistů anebo zkušenost v Kalifornii, kde nedávno schválili zavedení daně z prodeje konopí, což je normální civilizovaný způsob řešení, to vše dává více než naději na globální změnu. Právě OSN je zodpovědná za ty miliony mrtvých lidí v důsledku drogových válek. V Afghánistánu se pod kuratelou USA nevyrábí opium, ale přímo čistý heroin. To pokrytectví je opravdu obludné. Zabíjí miliony lidí a kryje tu největší špínu narkobyznysu. Popírá výroční zprávy OSN i apely předních vědců a milionů lidí z celého světa. Copak politici na půdě OSN mluví lékařům do chirurgie či do léčby cukrovky apod.? Kdyby v tom nebyly miliardy dolarů, nikoho z papalášů by to nezajímalo. Jenže je to velmi efektní a politici vědí dobře, že získají body, když budou oblbovat veřejnost a lživě tvrdit „my ochráníme vaše děti – dejte nám peníze na drogovou válku, my s tím neřádstvem zatočíme“. A večer jdou s mafiány na banket.

To vypadá jako slepá ulice …

Věřím, že globální ekonomická krize přinutí vlády řady zemí změnit svůj postoj a dokonale zkorumpovaná úmluva OSN brzy padne, nebo přijmeme alespoň nějaké jiné konsensuální řešení, například takové, jaké nedávno zavedli v Jižní Americe, kde došlo k legalizaci.

Fakt? No to už vypadá málem jako historický optimismus …

V Česku jsme naštěstí takové drogové hysterii jako v USA nepropadli a po blamáži několika směšných kreatur české politiky s drogovou válkou si snad nikdo z politiků znovu nedovolí vytáhnout tuto kartu.

Kdybyste onemocněl, čemu byste dal přednost – standardní medicíně, nebo léčbě konopným výtažkem?

Snažím se pokud možno nevyužívat zdravotnický systém. Přestože dosáhla západní civilizace úžasných výsledků – např. v chirurgii – a díky dokonalé technice dnes složíme polomrtvého člověka v nemocnici jako puzzle, odosobnělý přístup k nemocným a znevažování přírodní léčby, a naopak preference finančně nesmírně náročné farmakoterapie však naše úspěchy v očích a zkušenostech pacientů devalvují. Zdravotnický systém západních zemí se musí dříve nebo později zhroutit. To prostě nejde ufinancovat, pokud se nebudeme ke zdraví chovat zodpovědněji a připustíme stávající způsoby léčby. Většina tzv. odborných zpráv o lécích by neprošla žádným seriozním vědeckým časopisem – uvádí se, že nepublikovatelných je více než 90 % léků. Měli bychom více spolupracovat. Měli bychom více využívat daleko méně nákladných metod – nezápadní medicíny. Neměli bychom z našich životů vytlačovat bolest a smrt jako nepatřičné fenomény a ne se, zblbnuti reklamami snažit o dokonalého člověka připomínajícího plastovou Barbie, která je pod svou dávkou chemické sómy stále šťastná. Je potřeba vrátit bádání na univerzity a nenechat je firmám obchodujícím se zdravím. Vést děti k tomu, že brát léky je až ta opravdu úplně poslední možnost, ne že si na každý s prominutím prd teenageři běžně berou bručen. Také spotřeba antidepresiv u dospělých je mnohem větším problémem, než jsme si vůbec ochotni připustit. Ale zpět ke konopí, mj. výbornému léku na bolest i depresi. Jestliže je krédem lékařské přísahy sdělení hlavně neškodit, není možné, aby lékařská obec dlouhodobě ignorovala vědecké poznání potvrzující dávné pravdy našich babiček. Konopí je lék.

Nepochybně!To co je zde démonizováno jako čerstvě vylíhlý nepřítel lida, je přitom jeho odvěkým přítelem. Jirásek ve Starých pověstech českých píše, že „… co rok půda vydávala hojnější žeň, nad širými lány se zelenaly pruhy vysokého konopí vedle záhonů strakatých makových květů …“

Věřím pacientům, že se nedají a budou žádat, na co mají od Pána Boha právo. Právo na péči o své zdraví mají též z Ústavy.

Kalendář akcí

M T W T F S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31